I. stupeň

Recitační soutěž 2. a 3. ročníků, březen 2017

V úterý 7. března 2017 proběhla recitační soutěž druhých a třetích tříd. V úvodu vystoupili šikovní třeťáci a krátkým kulturním programem - hrou na flétničky a recitací - zahájili soutěžní klání. Odborná porota měla věru těžké rozhodování - výkony všech odvážných soutěžících byly naprosto vyrovnané, ale znáte to - vyhrát může jenom jeden......
Blahopřejeme výhercům a držíme palce Michalce Hladilové, která bude naši školu reprezentovat v soutěži okresní!

2. ročník

1. místo Josef KOBYLKA, 2.C
2. místo Hana HEGEROVÁ, 2.B
3. místo Šimon KUČERA, 2.D


3. ročník

1. místo Michaela HLADILOVÁ, 3.A
2. místo Patrik CHLUP, 3.A
3. místo Štěpánka SÝKOROVÁ, 3.D

Cena poroty

Valerie JANEČKOVÁ, 3.D


5.A opět za poznáním, únor 2017

18. 2. 2017 nám paní učitelka nečekaně oznámila, že v úterý 21. 2. 2017 pojedeme do Brna na Lipku - školského zařízení pro environmentální vzdělávání na výukový program "SKRYTO ZA PALMAMI". Měli jsme radost, na exkurze jezdíme totiž moc rádi.
Na Lipce nás přivítali Lenka a Jirka. Hned na začátku proběhlo nezbytné poučení o bezpečnosti a program mohl začít. Pustili jsme se do vyšetřování záhady cestovatele Toma, který se vrátil z Indonésie z ostrova Borneo. Od té doby neřekne nic jiného než "Lesní Muž". Po prohledání jeho věcí jsme se jeli, tedy vlastně letěli, podívat na ostrov Borneo osobně. Po přistání jsme se rozdělili na dvě skupiny a šli jsme zkoumat ostrov. Vyzkoušeli jsme si, jak zde lidé a zvířata žijí a hlavně, co jejich život ohrožuje. Vše probíhalo formou hry. Potom jsme se sešli dohromady a podívali se na krátký dokument o Borneu. Nastal čas dořešit Tomovu záhadu. Ale byl to ten pravý cíl našeho programu? Asi tušíte, že ne.
Co je tedy skryto za palmami? Obchod, bezohlednost, peníze, ničení životního prostředí, ...
Vypalují se deštné lesy a vznikají palmové plantáže. Umírají zvířata a škodí to i lidem. Deštné lesy jsou plícemi naší planety (vypalováním škodíme hlavně sobě). Palmový olej je obsažen nejen v potravinách, ale např. i v kosmetice. Přesvědčili jsme se o tom sami při zkoumání obalů od potravin. Překvapilo nás, v kolika českých dobrůtkách se palmový olej objevuje.
Na závěr jsme dostali recept na sušenky, které se dají upéct z domácích surovin, tedy bez použití palmového oleje. Ve škole jsme si je pak v naší kuchyňce upekli. Byly výborné.
Exkurze se velmi vydařila. Děkujeme a těšíme se na další.

žáci 5.A


Planetárium Brno, leden 2017

Dne 05. 01. 2017 jsem nemohla dospat samou nedočkavostí. Čekala nás totiž exkurze do planetária v Brně.
Vyrazili jsme autobusem v 8.30 h a na místo jsme dorazili v 9.15 h. Po vystoupení z autobusu nás paní učitelka informovala, že jsme na Kraví Hoře. Šli jsme pomalu k planetáriu. Před budovou jsme si prohlédli zřícené ufo, kosmickou loď, vyzkoušeli si otisk ruky na plastické stěně a u všeho jsme se samozřejmě vyfotili.
Potom jsme rychle pospíchali dovnitř. Odložili jsme si v šatně a zvědavě se rozhlíželi, jak je to tam krásné. Někteří si v malém obchůdku koupili suvenýr a už pro nás přišla paní průvodkyně.
Zavedla nás do sálu, který mi připomínal kino. Strop byl zvláštně kopulovitý, křesílka byla pohodlná a měnila polohy. Místnost se jmenuje digitárium a je jedna z nejmodernějších v Evropě.
Po přivítání a krátkém úvodu nám paní průvodkyně promítla hvězdnou oblohu, ukázala souhvězdí a potom nás čekal filmeček "Úžasné planety", který nám odhalil různá tajemství osmi planet. Bylo to úžasné, ale krátké.
Exkurze se mi moc líbila, byla by dobrým cílem pro všechny další šikovné zvídálky.

   

 

Za 5. A napsala Justýna Dvořáčková


II.B peče buchtu v hodině matematiky

Matematiku máme opravdu rádi. Dokonce jsme si upekli výbornou buchtu. V našem pracovním sešitě jsme měli recept na pečení kakaové buchty. Nejdříve jsme si museli vypočítat ingredience. Pak jsme si napsali seznam, co máme nakoupit. S paní učitelkou jsme šli do „Coopu" a podle seznamu jsme koupili potřebné suroviny. V kuchyňce jsme společně umíchali těsto, v troubě jsme je upekli a pak jsme si jen pochutnávali na svém výsledku. Ta byla výborná! Už se zase těšíme, až nám matematika přípraví další překvapení.

   

žáci 2.B


Kakaový močník, prosinec 2016

13. prosince jsme ukončili 1. díl matematiky pečením kakaového moučníku. Nejprve jsme si napsali na lístek, co je třeba koupit, pak jsme odhadli cenu a vyšli na nákup. Po nákupu jsme se přesunuli do školní cvičné kuchyňky (poděkování p. uč. I. Bušové za zapůjčení této místnosti) a dali se do pečení. Po umytí nádobí jsme se vrátili do třídy a tam jsme moučník s chutí snědli.

     

žáčci druháčci


Lipka Brno, říjen 2016

Stejně jako vloni jsme vyrazili s našimi žáky do Lipky, tentokrát na stanoviště Jezírko, které se nachází uprostřed lesů.
Děti se dozvěděly nové informace o životě v mraveništi, formou didaktických her poznaly, z jakých částí se sestává mravenčí tělo, dozvěděly se, jak se spolu mravenci dorozumívají a vyzkoušely si, jaké je to být mravencem. Součástí programu byla i návštěva výukového prvku „mraveniště" (prolézačka ve tvaru mravenčí kupy s ukázkou výjevů ze života mraveniště). V terénní části programu formou pohybových her zjistily, čím se mravenci živí a proč se starají o mšice. Při hře rozvíjející spolupráci si vyzkoušely, jak a z čeho mravenci staví mraveniště.

 

žáci druhých tříd , říjen 2016


Akce prvních tříd- Lipka Brno, duben 2016

Dne 13. dubna jsme vyrazili autobusem do Lipky v Brně na přírodovědný program s názvem
Příběhy ze starého stromu.
Hlavním tématem tohoto programu byl význam starého stromu v přírodě pro další organismy a celý ekosystém vůbec.
Během celého dopoledne děti řešily otázku, kam nejlépe na starém stromě umístit některé živočichy, houby a rostliny. Děti objevovaly tajemství tohoto stromu, zahrály si na živočichy, poznávaly podle klíčů a návodných otázek názvy rostlin a živočichů. Důraz byl kladen na vlastní zkušenost a tak děti si tu zahrály na mravence, jak nesou svou malou larvu a tu zase na sršně, jak staví hnízdo. Celé dopoledne uteklo jako voda a myslím, že pro naše žáky bylo více než přínosné.

 

Leona Šlesingrová, 1.C


Setkání s paní spisovatelkou, duben 2016

Dne 7. dubna za námi do naší školy přijela opravdová paní spisovatelka - Daniela Kroluperrová.
Děti se na setkání s ní moc těšily, protože už znaly některé její knížky. Například knížku Josífek sedmilhář četly s paní učitelkou ve třídě. S mnoha knížkami paní spisovatelky jsme se seznámili asi před měsícem, kdy všichni prvňáčci vyrazili do místní dětské knihovny. Protože naši prvňáčci už umí skoro všechna písmenka, mohou si konečně začít půjčovat knížky a číst si v nich.

Leona Šlesingrová + všichni žáci 1. tříd


Návštěva záchranáře v prvních třídách- seznámení s první pomocí, leden 2016

V úterý 26. ledna navštívil pan Chatrný, který pracuje u Jihomoravské záchranné služby, postupně všechny první třídy s hlavním cílem-seznámit naše prvňáčky s první pomocí. Povídání bylo velmi zajímavé a spoustu dovedností si mohly děti také vyzkoušet. Pan Chatrný vysvětlil dětem, jak a kam správně zavolat, co vše se musí udělat, pokud se někomu něco stane.

Děti si vyzkoušely masáž srdce na cvičném medvědovi /to se dětem moc líbilo/, zkoušely obvázat poraněnou ruku, dozvěděly se, jak postupovat při popálení a vyzkoušely si spoustu dalších zajímavých aktivit. Děti byly nadšené, mnoho věcí se naučily a dozvěděly. Na závěr každý dostal diplom na památku.

Postřehy dětí:
Anička: ... „moc se mi líbilo, jak jsem si zkoušela zavolat na záchrannou službu..."
Nelinka: .....„líbilo se mi, že jsem mohla hádat, který telefonát je správný..."
Betynka: .....„zkoušela jsem si zabalit medvěda do opravdové folie, kterou používají záchranáři"......
Pepík: ....„ bylo super, že jsme si mohli zkusit, jak se správně volá na číslo 155"......
Míša: ....„ líbilo se mi, že jsme na závěr dostali krásný diplom".....
Sophinka: ....„líbilo se mi, že jsem mohla porovnat, který opravdový telefonát, který nám pustil pan záchranář, byl správný. Bylo to moc zajímavé!......
Nikolka: ....„mě moc bavilo si vyzkoušet masáž srdce, to jsem ještě nikdy nezkoušela"....

 

1.C a p.uč. Leona Šlesingrová

Aktuality

 
webdesign: frogDesign.cz © 2008 code & programming: © 2008