Fyzika

59. ročník fyzikální olympiády ve školním roce 2017/2018

Kategorie E a F

• Kategorie E určena žákům 9. tříd
  • kategorie F určena žákům 8. tříd základních škol a jim věkově odpovídajícím žákům tříd nižšího gymnázia
  • zadání úloh (fyz_olymp.pdf, 321 kB)
  • záhlaví úloh (olymp.fyzika_zahlavi.pdf, 18 kB)

Exkurze 8. a 9. ročníků do JE Dukovany, VE Dalešice, duben 2017

V úterý 4.4.2017 žáci 8. a 9. ročníku byli na exkurzi v Jaderné elektrárně Dukovany a Vodní elektrárně Dalešice. Byli seznámeni s různými možnými zdroji energie formou přednášky a zajímavého videopořadu, prohlédli si provoz vodní elektrány na vlastní oči, navštívili infocentrum s modely částí jaderné elektrárny. Cílem exkurze bylo si uvědomit, jak s elektrickou enegií nakládat s důrazem na její možnosti výroby.

Dnes 4.4. jsme v ranních hodinách vyrazili na exkurzi nejprve do Dalešic a později do Dukovan. Cesta byla dlouhá, ale nakonec jsme tam dojeli.
Když jsme vystoupili z autobusu, naskytl se nám pohled ze spod hráze. Po cestě do informačního centra a samotné elektrárny nám paní průvodkyně ukázala vrtuli z turbíny ze samotné hráze. V informačním centru nám vysvětlila, proč se Dalešice vybudovaly. Potom jsme šli dovnitř, viděli jsme toho hodně, bylo tam tolik tlačítek a páček, že by je každý chtěl pomačkat. No a po prohlídce jsme se vydali do Dukovan.
Prvně nás posadili do „kinosálu", kde nám pustili minifilmy, kde se vysvětlovalo, proč je vlastně jaderná energie nejlepší, nebo co by se stalo, kdyby nejela elektrika. Potom jsme se vydali na druhou část, rozdělili jsme se na dvě skupiny, jedna začala od začátku a druhá od konce. Postupně nám ukázali spoustu věcí a spoustu zajímavostí. Cestu zpět jsme probírali, co jsme viděli a cesta nám rychleji ubíhala.

Kryštof Pospíšil 9.A

Okresní kolo, 23.3.2017

• 4. místo: Karolína Podivínská
  • 6. místo: Štěpánka Procházková
  • 7. místo: Vojtěch Veselý

• 6. místo: Kristýna Hrušková

Vida Brno, listopad 2016

Žáci 7. ročníku navštívili vědecko-technický park Vida v Brně. Čekala na ně zábavná mechanicko-konstrukční dílna. Vyzkoušeli si různé působení fyzikálních sil. Setkali se s Newtonovými zákony v praxi a sestrojili si jednoduché stroje, jako je páka či kladka. Program byl inspirován principem „Rube Goldberg machine", tedy řetězením strojů, které složitou cestou dospějí k vykonání něčeho velmi jednoduchého (rozezvoněli rolničku). Po tomto programu si prohlédli a vyzkoušeli v expozici spoustu modelů založenýchrůzných na nejen fyzikálních jevech.