10.04.2019 00:00 | Vítězslav Šos | Aktuality

15.4. - Tyršova; 25.4. - Komenského

15. 4. 2019, Tyršova - v 15:00 společné setkání vedení školy v hudebně s rodiči stávajících žáků
25. 4. 2019 Komenského - přítomnost pedagogů do 16:30.

Vážení rodiče,
dovolte mi vás oslovit a požádat o spolupráci týkající se narůstajícího celospolečenského problému, tzv. kyberšikany, která se začíná bohužel objevovat i mezi žáky naší školy.

Kyberšikana je šikanování jiné osoby pomocí informačních technologií - internetu, mobilních telefonů, apod. (vydírání, ubližování, ztrapňování, obtěžování, ohrožování, zastrašování,...). Nejčastějšími projevy jsou:

• zasílání urážlivých a zastrašujících zpráv nebo pomluv (e-mail, SMS, chat, Facebook, Instagram, Twitter, Messenger, Viber,...)
  • pořizování zvukových záznamů, videí či fotografií, jejich upravování a následné zveřejňování s cílem poškodit vybranou osobu (předem připravený fyzický útok, natáčení učitele apod.)
  • vytváření internetových stránek, které urážejí, pomlouvají nebo ponižují konkrétní osobu (blogy a jiné www stránky)
  • zneužívání cizího účtu - krádež identity (e-mailového, diskuzního)
  • provokování a napadání uživatelů v diskuzních fórech, tapetování (chatovací místnosti)
  • odhalování cizích tajemství
  • vydírání pomocí mobilního telefonu nebo internetu, obtěžování a pronásledování voláním, psaním zpráv nebo prozváněním

Jako škola se snažíme těmto negativním projevům chování zabránit, a to jak formou přednášek pro žáky za pomoci externích odborníků (např. z řad policie), tak začleňováním těchto témat do výuky. Zamezujeme též možnost vstupovat do sociálních sítí a nevhodných stránek Internetu ve školní síti. Snažíme se neustále pracovat na mezilidských vztazích mezi žáky a posilovat pozitivní vazby mezi nimi. Nicméně nemáme kompetence kontrolovat žákům aplikace v mobilních zařízeních, v osobních počítačích, ani jejich účty v prostředí internetu. Upozorňujeme také na fakt, že se často děti pohybují nelegálně na sociálních sítích z důvodu jejich věkové hranice (např. 13 let je hranice pro registraci na sociálních sítích). Tato kompetence a zodpovědnost připadá vám, rodičům našich žáků.

Žádám vás tímto o kontrolu nad aplikacemi a aktivitami vašich dětí ve virtuálním prostoru a věřím, že společně dokážeme naše děti provést těmito nástrahami s co nejmenšími „oděrkami". Děkuji.

Mgr. Vítězslav Šos, ředitel školy